See mooli on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "en",
"2": "hi",
"3": "मूली",
"4": "",
"5": "Indian radish"
},
"expansion": "Hindi मूली (mūlī, “[Indian] radish”)",
"name": "bor"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "pra-sau",
"3": "𑀫𑀽𑀮"
},
"expansion": "Sauraseni Prakrit 𑀫𑀽𑀮 (mūla)",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "sa",
"3": "मूल"
},
"expansion": "Sanskrit मूल (mūla)",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from Hindi मूली (mūlī, “[Indian] radish”) (feminine of मूल (mūl)), from Sauraseni Prakrit 𑀫𑀽𑀮 (mūla), from Sanskrit मूल (mūla).",
"forms": [
{
"form": "moolis",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "moolie",
"tags": [
"alternative"
]
},
{
"form": "mouli",
"tags": [
"alternative"
]
},
{
"form": "muli",
"tags": [
"alternative"
]
},
{
"form": "moole",
"tags": [
"alternative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "mooli (plural moolis)",
"name": "en-noun"
}
],
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "British English",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "English entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Indian English",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "en",
"name": "Radishes",
"orig": "en:Radishes",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "en",
"name": "Root vegetables",
"orig": "en:Root vegetables",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "en",
"name": "Vegetables",
"orig": "en:Vegetables",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
67,
71
]
],
"ref": "1868, B.H. Powell, Handbk. Econ. Products Punjab, I. iii. 260/1:",
"text": "Fresh vegetables... most in use among natives are—Gájar, carrot... Múlí, radish (Raphanus sativus, L.).",
"type": "quotation"
},
{
"ref": "1981 February 1, N.Y. Times, 17/1",
"text": "Particularly delicious was mooli stuffed paratha—rich, flaky and filled with a fragrant grated radish mixture."
},
{
"ref": "1996 February 4, Sunday Telegraph, 33/1",
"text": "This is thanks to the introduction of a wider range of radish varieties into supermarkets, especially the long-rooted ‘mooli’ types from Japan."
}
],
"glosses": [
"Synonym of daikon, particularly its Indian varieties."
],
"id": "en-mooli-en-noun-2nJIZgCG",
"links": [
[
"daikon",
"daikon#English"
],
[
"particularly",
"particularly"
],
[
"Indian",
"Indian"
],
[
"varieties",
"varieties"
]
],
"qualifier": "Indian cuisine",
"raw_glosses": [
"(chiefly UK and India, Indian cuisine) Synonym of daikon, particularly its Indian varieties."
],
"synonyms": [
{
"tags": [
"synonym",
"synonym-of"
],
"word": "daikon"
},
{
"tags": [
"synonym",
"synonym-of"
],
"word": "particularly its Indian varieties"
},
{
"word": "daikon"
}
],
"tags": [
"India",
"UK"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmuːli/",
"tags": [
"Received-Pronunciation"
]
},
{
"ipa": "/ˈmuli/",
"tags": [
"US"
]
},
{
"rhymes": "-uːli"
}
],
"word": "mooli"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "de",
"3": "Mol"
},
"expansion": "German Mol",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "From German Mol.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "mooli",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moolit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mooli",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moolit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moolin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moolit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moolin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moolien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moolia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moolissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moolista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mooliin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moolilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moolilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moolille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moolina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mooliksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mooleiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moolitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "moolein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moolini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moolini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moolini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moolini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moolini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moolini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moolini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moolieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mooliani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moolejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moolissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moolistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mooliini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moolillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mooliltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moolilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moolinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moolikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mooleikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moolittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moolisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moolisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moolisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moolisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moolisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moolisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moolisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mooliesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mooliasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moolejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moolissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moolistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mooliisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moolillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mooliltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moolillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moolinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mooliksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mooleiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moolittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moolimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moolimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moolimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moolimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moolimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moolimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moolimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mooliemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mooliamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moolejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moolissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moolistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mooliimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moolillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mooliltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moolillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moolinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mooliksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mooleiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moolittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moolinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moolinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moolinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moolinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moolinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moolinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moolinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moolienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moolianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moolejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moolissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moolistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mooliinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moolillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mooliltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moolillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moolinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mooliksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mooleiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moolittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moolinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moolinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moolinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moolinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moolinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moolinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moolinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mooliensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mooliaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mooliansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moolejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moolejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moolissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moolissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mooleissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moolistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moolistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mooleistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mooliinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moolillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moolillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mooleillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mooliltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mooliltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mooleiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moolilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moolillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mooleillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moolinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moolinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mooleinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moolikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mooliksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mooleikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mooleiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moolittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moolittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mooleittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "mooleinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "mooli",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "mooli",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "mool",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Chemistry",
"orig": "fi:Chemistry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "SI units",
"orig": "fi:SI units",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"word": "moolinen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "millimooli"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "moolimassa"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "mooliosuus"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "moolitilavuus"
}
],
"glosses": [
"mole (base unit of amount of substance)"
],
"id": "en-mooli-fi-noun-4tSMWohK",
"links": [
[
"mole",
"mole#Etymology 4"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmoːli/"
},
{
"ipa": "[ˈmo̞ːli]"
},
{
"rhymes": "-oːli"
}
],
"word": "mooli"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "en",
"2": "hi",
"3": "मूली",
"4": "",
"5": "Indian radish"
},
"expansion": "Hindi मूली (mūlī, “[Indian] radish”)",
"name": "bor"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "pra-sau",
"3": "𑀫𑀽𑀮"
},
"expansion": "Sauraseni Prakrit 𑀫𑀽𑀮 (mūla)",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "sa",
"3": "मूल"
},
"expansion": "Sanskrit मूल (mūla)",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from Hindi मूली (mūlī, “[Indian] radish”) (feminine of मूल (mūl)), from Sauraseni Prakrit 𑀫𑀽𑀮 (mūla), from Sanskrit मूल (mūla).",
"forms": [
{
"form": "moolis",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "moolie",
"tags": [
"alternative"
]
},
{
"form": "mouli",
"tags": [
"alternative"
]
},
{
"form": "muli",
"tags": [
"alternative"
]
},
{
"form": "moole",
"tags": [
"alternative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "mooli (plural moolis)",
"name": "en-noun"
}
],
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"British English",
"English countable nouns",
"English entries with incorrect language header",
"English lemmas",
"English nouns",
"English terms borrowed from Hindi",
"English terms derived from Hindi",
"English terms derived from Sanskrit",
"English terms derived from Sauraseni Prakrit",
"English terms with quotations",
"Indian English",
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries",
"Quotation templates to be cleaned",
"Rhymes:English/uːli",
"Rhymes:English/uːli/2 syllables",
"en:Radishes",
"en:Root vegetables",
"en:Vegetables"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
67,
71
]
],
"ref": "1868, B.H. Powell, Handbk. Econ. Products Punjab, I. iii. 260/1:",
"text": "Fresh vegetables... most in use among natives are—Gájar, carrot... Múlí, radish (Raphanus sativus, L.).",
"type": "quotation"
},
{
"ref": "1981 February 1, N.Y. Times, 17/1",
"text": "Particularly delicious was mooli stuffed paratha—rich, flaky and filled with a fragrant grated radish mixture."
},
{
"ref": "1996 February 4, Sunday Telegraph, 33/1",
"text": "This is thanks to the introduction of a wider range of radish varieties into supermarkets, especially the long-rooted ‘mooli’ types from Japan."
}
],
"glosses": [
"Synonym of daikon, particularly its Indian varieties."
],
"links": [
[
"daikon",
"daikon#English"
],
[
"particularly",
"particularly"
],
[
"Indian",
"Indian"
],
[
"varieties",
"varieties"
]
],
"qualifier": "Indian cuisine",
"raw_glosses": [
"(chiefly UK and India, Indian cuisine) Synonym of daikon, particularly its Indian varieties."
],
"synonyms": [
{
"tags": [
"synonym",
"synonym-of"
],
"word": "daikon"
},
{
"tags": [
"synonym",
"synonym-of"
],
"word": "particularly its Indian varieties"
}
],
"tags": [
"India",
"UK"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmuːli/",
"tags": [
"Received-Pronunciation"
]
},
{
"ipa": "/ˈmuli/",
"tags": [
"US"
]
},
{
"rhymes": "-uːli"
}
],
"synonyms": [
{
"word": "daikon"
}
],
"word": "mooli"
}
{
"derived": [
{
"word": "moolinen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "millimooli"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "moolimassa"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "mooliosuus"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "moolitilavuus"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "de",
"3": "Mol"
},
"expansion": "German Mol",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "From German Mol.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "mooli",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moolit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mooli",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moolit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moolin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moolit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moolin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moolien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moolia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moolissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moolista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mooliin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moolilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moolilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moolille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moolina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mooliksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mooleiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moolitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "moolein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moolini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moolini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moolini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moolini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moolini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moolini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moolini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moolieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mooliani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moolejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moolissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moolistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mooliini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moolillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mooliltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moolilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moolinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moolikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mooleikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moolittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moolisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moolisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moolisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moolisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moolisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moolisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moolisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mooliesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mooliasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moolejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moolissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moolistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mooliisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moolillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mooliltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moolillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moolinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mooliksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mooleiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moolittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moolimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moolimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moolimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moolimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moolimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moolimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moolimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mooliemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mooliamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moolejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moolissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moolistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mooliimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moolillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mooliltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moolillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moolinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mooliksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mooleiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moolittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moolinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moolinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moolinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moolinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moolinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moolinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moolinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moolienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moolianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moolejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moolissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moolistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mooliinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moolillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mooliltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moolillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moolinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mooliksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mooleiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moolittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moolinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moolinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moolinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moolinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moolinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moolinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moolinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mooliensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mooliaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mooliansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moolejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moolejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moolissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moolissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mooleissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moolistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moolistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mooleistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mooliinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moolillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moolillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mooleillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mooliltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mooliltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mooleiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moolilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moolillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mooleillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moolinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moolinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mooleinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moolikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mooliksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mooleikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mooleiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moolittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moolittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mooleittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "mooleineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "mooleinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "mooli",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "mooli",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "mool",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms borrowed from German",
"Finnish terms derived from German",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/oːli",
"Rhymes:Finnish/oːli/2 syllables",
"fi:Chemistry",
"fi:SI units"
],
"glosses": [
"mole (base unit of amount of substance)"
],
"links": [
[
"mole",
"mole#Etymology 4"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmoːli/"
},
{
"ipa": "[ˈmo̞ːli]"
},
{
"rhymes": "-oːli"
}
],
"word": "mooli"
}
Download raw JSONL data for mooli meaning in All languages combined (22.4kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.